• Szerokość
    • Rozmiar treści

Czerwona flota komunikacji miejskiej MZK wzbogaciła się o trzy nowe autobusy zeroemisyjne, które już przewożą pasażerów stalowowolskiej komunikacji.

Zakup autobusów przez Miasto Stalowa Wola był możliwy dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę blisko 10 mln zł. W ten sposób Stalowa Wola znalazła się w gronie pięciu miast na Podkarpaciu, które otrzymały dofinansowanie na zakup zeroemisyjnych autobusów w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”.

Autobusy marki MAN, zgodnie z zamówieniem, mają długość 12,2 m, wysokość 3,3m, szerokość 2,55 m, łączna liczba miejsc wynosi 76, liczba miejsc siedzących 34, w tym 12 miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi oraz jedno miejsce na wózek inwalidzki. Ich dopuszczalna masa całkowita to 19,5 tony. Wyposażone są w elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, biletomat, stacje ładowania USB, klimatyzację przedziału pasażerskiego, monitoring, kasowniki z funkcją płatności bezgotówkowych. Wszystkie są niskopodłogowe i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ten sposób już w październiku (po dostawie kolejnych dwóch autobusów elektrycznych) flotę 34 autobusów komunikacji miejskiej stanowić będzie: 15 autobusów elektrycznych i 19 spalinowych.
Każdy nowy pojazd elektryczny zastępuje wycofane z użytkowania autobusy spalinowe. Pożegnamy tym samym najstarsze, dostarczone w 2005 roku, cztery Jelcze oraz jeden autobus marki MAN wyprodukowany w 2007 roku.

Nowe autobusy można będzie spotkać głównie na liniach 1, 3, 17, 19, ale będą również wykorzystywane na innych liniach komunikacji miejskiej i pozamiejskiej.

Koszty całkowite: 15 244 700,00 zł, z czego koszt kwalifikowany: 12 390 000,00 zł, dofinansowanie z NFOŚiGW: 9 912 000,00 zł.

Zespół ZKM

Do góry