Jako firma której nadrzędnym celem jest dbanie o środowisko naturalne oraz czystość i estetykę naszego najbliższego otoczenia prowadzimy szerokie działania pro-edukacyjne wśród dzieci i młodzieży.
Nasz zakład od kilku lat jest liderem i propagatorem wszelkich wydarzeń o charakterze promującym szeroko pojętą ekologię.
Na swoim koncie mamy wiele konkursów i akcji informacyjno-promocyjnych dla dzieci, prowadzonych w przedszkolach i szkołach, a także podczas organizowanych przez nas cyklicznie imprez takich jak: Dzień Wody, Dzień Ziemi, warsztaty ekologiczne w ramach Dnia Dziecka. Nasz zakład chętnie przyjmuje wycieczki, podczas których zdradzamy tajniki funkcjonowania Stacji Uzdatniania Wody, Miejskiej Oczyszczalni Ścieków czy gminnych Rupieciarni. Dla mieszkańców Stalowej Woli organizujemy specjalne dni otwarte zakładów, prowadzimy prelekcje w przedszkolach i szkołach, bierzemy udział w piknikach i happeningach.
Posiadamy dwie ścieżki edukacyjne z myślą o tym, by edukować poprzez zabawę.
Kontakt w sprawie warsztatów i zajęć edukacyjnych: edukacja@mzk.stalowa-wola.pl
Jak segregować odpady w Stalowej Woli. Pobierz ulotki:
Działalność ekologiczna MZK to:
Konkursy o charakterze ekologicznym
Od 15 lat Miejski Zakład Komunalny organizuje konkurs zbiórki makulatury, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) oraz plastikowych nakrętek.




Celem akcji jest propagowanie działalności proekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz kreowanie prawidłowych postaw w zakresie gospodarowania odpadami (selektywna zbiórka odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Uczestnikami konkursu mogą być szkoły/przedszkola i żłobki oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci i młodzieży funkcjonujące na terenie Gminy Stalowa Wola. We wrześniu 2023 ruszyła XV edycja tego konkursu. Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie formularza zgłoszeniowego dostępnego poniżej:
na adres nsala@mzk.stalowa-wola.pl , a następnie oddawanie surowców w okresie od września 2023 do czerwca 2024 do dwóch Gminnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – RUPIECIARNIA:
- przy ulicy 1-go Sierpnia 18 A, czynna: pn.10.00-18.00, soboty 8.00-16.00
- COP 38, czynna: wtorek-piątek 10.00-16.00, soboty 8.00-16.00
Na koniec roku na podstawie ilości zebranych surowców, komisja konkursowa przyzna nagrody rzeczowe wybrane przez daną placówkę. Zachęcamy do udziału w konkursie i czekamy na formularze. Powodzenia.

Prelekcje w szkołach i przedszkolach



Tam gdzie ekologia i edukacja nie może zabraknąć MZK Stalowa Wola. Prelekcje, pogadanki i konkursy to nasza specjalność.
Na zaproszenie placówek oświatowo-wychowawczych nasi pracownicy chętnie odwiedzają lokalne przedszkola i szkoły, rozmawiają o ekologii, przybliżając zasady działalności naszej spółki.
Dzień dziecka w MZK




Jak przystało na Dzień Dziecka, w tym dniu nasz zakład przeżywa prawdziwe oblężenie. Bohaterami są oczywiście nasze, kochane stalowowolskie dzieciaki. Jest wesoło, kolorowo, twórczo i aktywnie. Dzień Dziecka to spotkania pod hasłem eko-warsztatów. Robimy karmniki dla ptaków, malujemy kontenery i sadzimy kwiaty.
Dzień wody






Dzień wody to impreza odbywająca się przy Stacji Uzdatniania Wody, gdzie nasza stalowowolska woda wodociągowa jest przygotowywana do podania do sieci. Dzieci mają okazję brać udział w widowiskowych eksperymentach z wodą w roli głównej, wsiąść do naszych pojazdów specjalnych i zwiedzić mini muzeum urządzeń wodno-kanalizacyjnych.
Archiwum wydarzeń edukacyjno-promocyjnych
Konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy ekologicznej pod hasłem „Jestem Ekobohaterem – segreguję śmieci”
Konkurs jest organizowany w ramach działań informacyjno-promocyjnych i edukacyjnych dla Projektu „Budowa Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli” dofinansowanego z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
KONKURS
„JESTEM EKOBOHATEREM – SEGREGUJĘ ŚMIECI”!
Organizatorem konkursu plastycznego jest Miejski Zakład Komunalny Sp. z o. o.
w Stalowej Woli
Prace plastyczne powinny być wykonane na papierze w formacie A3 dowolną techniką.
Treść prac powinna promować selektywną zbiórkę odpadów, recykling oraz jak najlepiej oddawać hasło konkursowe.
Konkurs skierowany jest do:
przedszkoli, oddziałów „0” oraz uczniów szkół podstawowych w klasach I-III
na terenie powiatu stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i miasta Tarnobrzeg.
Prace należy składać do 31.03.2015 r.
Wszelkie pytania należy kierować do Pani Pauliny Jurkiewicz
E-mail: pjurkiewicz@mzk.stalowa-wola.pl
Tel. 15 842 34 11 wew. 358,
Tel. kom. 785 788 965
Miejski Zakład Komunalny sp. z o.o.
ul. Komunalna 1 (pok. nr 13)
37-450 Stalowa Wola
Pięć lat zbiórki makulatury i ZSEE



W czwartek 13 listopada w Sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli odbyło się uroczyste zakończenie V już edycji konkursu zbiórki makulatury oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE). Organizatorem konkursu, który trwał od października 2013 do końca września 2014 roku był Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Stalowej Woli, zaś fundatorem nagród Gmina Stalowa Woli. W czasie uroczystości zostały rozdane dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom obu konkursów.
W ramach zakończonej edycji konkursu dzieci i młodzież zebrała ponad 27 tyś. kg makulatury oraz ponad 7 tyś. kg ZSEE.
Finał piątej edycji konkursu był także podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć szkół i przedszkoli w zbiórce surowców, w ramach prowadzonej przez MZK Sp. z o.o. akcji edukacyjno-ekologicznej na przestrzeni pięciu lat jej trwania. Za najbardziej efektywną pięcioletnią zbiórkę makulatury, Organizator konkursu przyznał i ufundował dodatkowe nagrody niespodzianki dla najlepszego przedszkola i najlepszej szkoły.
W czasie pięciu edycji konkursu wśród przedszkoli, najwięcej makulatury zebrało Przedszkole Nr 7 im. Marii Konopnickiej – ponad 21 tyś. kg. Spośród szkół największą ilością zebranej makulatury wykazała się Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 7 im. Mikołaja Kopernika – prawie 25 tyś. kg makulatury.
We wszystkich V edycjach od października 2009 r. do końca września 2014 r. 25 placówek zebrało łącznie ponad 186 ton makulatury i prawie 36,5 tony ZSEE.
Uroczystość zwieńczona została spektaklem ekologicznym dla dzieci, pt. „Tajemnice niezwykłego miasta” w wykonaniu aktorów z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Dzięki tej propozycji w bardzo przystępny i zabawny sposób dzieci zapoznały się z ważnymi tematami, takimi jak segregacja odpadów, zasady poruszania się po drodze, a także w wesołej formie przypomniano dzieciom o potrzebie zachowywania dobrych manier.
Finał III edycji konkursu zbiórki makulatury i ZSEE
W poniedziałek, 24 września 2012 roku odbyło się uroczyste zakończenie III edycji konkursu zbiórki makulatury oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).
Organizatorem konkursu, który trwał od września 2011r. do maja 2012r. był Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli.
W czasie uroczystości zostały rozdane dyplomy i nagrody wszystkim zwycięzcom w poszczególnych kategoriach w obu konkursach, a także pozostałym placówkom uczestniczącym w konkursie zbiórki makulatury wyróżniające się wysokim wskaźnikiem zebranego odpadu.

W sumie udało się zebrać prawie 40 ton makulatury oraz niespełna 10 ton ZSEE. Spośród wszystkich placówek uczestniczących w konkursach najwięcej ZSEE zebrał Zespół szkół nr 2 – 2 316 kg, a najwięcej makulatury PSP 7 – 6 380 kg Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem placówek oświatowo – wychowawczych czego odzwierciedleniem jest liczny ich udział i zaangażowanie. Wszyscy liczą na następną edycję.
Uroczystość uświetniło przedstawienie teatralno-ekologiczne Teatru „Pozytywka” z Krakowa pt. „A to ci Hałas!”. Przedstawienie opowiadało historię królowej Bateryi, która walczy o godny los swoich poddanych – małych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, zmagając się przy tym z knowaniami złego Hałasu. Przy pomocy wiernego sługi Don Paluszka królestwo zostaje jednak uratowane. Przedstawienia poruszało treści związane ze szkodliwym oddziaływaniem hałasu oraz z problemem bardzo groźnych odpadów: baterii i innych niepotrzebnych i zużytych przedmiotów elektronicznych. W bardzo przystępny i zabawny sposób dzieci dowiedziały się, co zrobić z niebezpiecznymi odpadami, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i przyrody. Interaktywny charakter spektaklu pozwolił młodym widzom aktywnie uczestniczyć w rozgrywającej się na scenie historii.
W konkursie zbiórki makulatury uczestniczyło 20 placówek:
Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 7, Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 12, Przedszkole nr 18, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół nr 6 Specjalnych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Publiczne Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi „Oratorium”, Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.
W konkursie zbiórki ZSEE uczestniczyło 17 placówek:
Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 12, Przedszkole nr 18, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół nr 6 Specjalnych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Centrum Edukacji Zawodowej, Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi „Oratorium” i Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.
Konkursy rozstrzygnięto w 4 kategoriach:
- Przedszkola
- Szkoły podstawowe
- Gimnazja/ zespoły szkół (gimnazjum + szkoła podstawowa)
- Szkoły ponadgimnazjalne/ Zespół szkół (szkoła ponadgimnazjalna+gimnazjum)
- Pozostałe placówki
W konkursie zbiórki makulatury w poszczególnych kategoriach I miejsce zajęły odpowiednio:
- Przedszkole nr 7 – osiągając wskaźnik 33,62 kg zebranej makulatury/dziecko
- Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 – osiągając wskaźnik – 9,86 kg/ucznia
- Zespół Szkół nr 4 – osiągając wskaźnik -15,46 kg/ucznia
- Publiczne Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące – osiągając wskaźnik – 6,10 kg/ucznia
- Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi „Oratorium” – osiągając wskaźnik – 37,27 kg/ucznia
W konkursie zbiórki ZSEE w poszczególnych kategoriach I miejsce zajęły odpowiednio:
- Przedszkole nr 12 – osiągając wskaźnik 2,86 kg zebranego ZSEE/ dziecko
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 – osiągając wskaźnik – 1,10 kg/ucznia
- Zespół Szkół nr 6 Specjalnych – osiągając wskaźnik – 5,33 kg/ucznia
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 – osiągając wskaźnik – 2,24 kg/ucznia
- Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi „Oratorium” – osiągając wskaźnik –7,45 kg/ucznia
- Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta Stalowej Woli. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości
Konkurs pn. „Przyczyny wzrostu cen wody i ścieków”
Działające przy Miejskim Zakładzie Komunalnym w Stalowej Woli Stowarzyszenie “Zielona Stalówka” było organizatorem konkursu p.n. “Przyczyny wzrostu cen wody i ścieków” skierowanego do studentów lokalnych uczelni.
Celem konkursu było przeprowadzenie analizy wyjaśniającej przyczyny wzrostu cen wody i ścieków w gminie Stalowa Wola w okresie od 2005 – 2012 roku. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było dostarczenie lub nadesłanie na adres organizatora pracy analitycznej, zawierającej m.in. omówienie parametrów, które wpływają na cenę wody i ścieków, wskazanie przyczyn wzrostu tych parametrów oraz przedstawienie własnych wniosków.
Zwyciężyła praca studenta II roku Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli, Dawida Romaniaka p.n. “Woda na kartki?”. Zdaniem laureata przyczyną drożejącej wody jest wyludnianie miasta, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia liczby odbiorców. Dawid zaproponował w związku z tym wprowadzenie taryfy z wysoką stawką abonamentową na wzór rozwiązania wprowadzonego w Zamościu.
II edycja konkursu zbiórki makulatury i ZSEE
W dniu 25.08.2011r. został rozstrzygnięty konkursu zbiórki makulatury oraz ZSEE. W konkursie zbiórki makulatury wzięło udział 21 placówek:
Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 2, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 7, Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 12, Przedszkole nr 18,P.S.P. nr 1,P.S.P. nr 3,P.S.P. nr 4,P.S.P. z Oddziałami Integracyjnymi nr 7,P.S.P. nr 11, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół nr 6 Specjalnych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi „Oratorium” i Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.
Konkurs trwał od 01.10.2010r. do 31.05.2011r.
W ramach konkursu zebraliśmy około 55 ton makulatury.
Wyniki konkursu zbiórki makulatury
LP | Placówka | Ilość zebranej makulatury [kg] | Wskaźnik zebranej makulatury kg/osobę |
Grupa konkursowa – Przedszkola | |||
1 | Przedszkole nr 10 | 6 450 | 51,60 |
2 | Przedszkole nr 7 | 4 088 | 30,28 |
3 | Przedszkole nr 12 | 2 152 | 20,89 |
4 | Przedszkole nr 18 | 1 980 | 19,80 |
5 | Przedszkole nr 4 | 1 681 | 21,01 |
6 | Przedszkole nr 1 | 1 533 | 14,88 |
7 | Przedszkole nr 9 | 1 087 | 10,87 |
8 | Przedszkole nr 5 | 1 028 | 12,09 |
9 | Przedszkole nr 6 | 390 | 3,55 |
10 | Przedszkole nr 2 | 150 | 1,52 |
Grupa konkursowa – Szkoły podstawowe | |||
11 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 | 4 038 | 11,44 |
12 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 | 4 897 | 6,93 |
13 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 | 3 067 | 5,90 |
14 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 | 2 440 | 8,71 |
15 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 | 2 210 | 3,34 |
Grupa konkursowa – Zespoły szkół/Gimnazjum | |||
16 | Zespół Szkół nr 4 | 3 815 | 11,60 |
17 | Zespół Szkół nr 6 | 1 330 | 11,57 |
18 | Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 | 1 250 | 4,05 |
Grupa konkursowa – Szkoły ponadgimnazjalne | |||
19 | Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 | 7 153 | 6,88 |
Grupa konkursowa – Pozostałe placówki | |||
20 | Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych | 650 | 6,02 |
21 | Stowarzyszenie „Oratorium” | 3 187 | 42,49 |
SUMA | 54 576 |
W konkursie zbiórki ZSEE wzięło udział 19 placówek:
Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 12, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół nr 6 Specjalnych, Gimnazjum nr 2, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Centrum Edukacji Zawodowej, Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi „Oratorium” i Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.
Konkurs trwał od 01.10.2010r. do 31.05.2011r.
W ramach konkursu zebraliśmy ponad 15 ton ZSEE.
Wyniki konkursu zbiórki ZSEE
LP | Placówka | Ilość zebranej makulatury [kg] | Wskaźnik zebranej makulatury kg/osobę |
Grupa konkursowa – Przedszkola | |||
1 | Przedszkole nr 10 | 6 450 | 51,60 |
2 | Przedszkole nr 7 | 4 088 | 30,28 |
3 | Przedszkole nr 12 | 2 152 | 20,89 |
4 | Przedszkole nr 18 | 1 980 | 19,80 |
5 | Przedszkole nr 4 | 1 681 | 21,01 |
6 | Przedszkole nr 1 | 1 533 | 14,88 |
7 | Przedszkole nr 9 | 1 087 | 10,87 |
8 | Przedszkole nr 5 | 1 028 | 12,09 |
9 | Przedszkole nr 6 | 390 | 3,55 |
10 | Przedszkole nr 2 | 150 | 1,52 |
Grupa konkursowa – Szkoły podstawowe | |||
11 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 | 4 038 | 11,44 |
12 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 | 4 897 | 6,93 |
13 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 | 3 067 | 5,90 |
14 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 | 2 440 | 8,71 |
15 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 | 2 210 | 3,34 |
Grupa konkursowa – Zespoły szkół/Gimnazjum | |||
16 | Zespół Szkół nr 4 | 3 815 | 11,60 |
17 | Zespół Szkół nr 6 | 1 330 | 11,57 |
18 | Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 | 1 250 | 4,05 |
Grupa konkursowa – Szkoły ponadgimnazjalne | |||
19 | Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 | 7 153 | 6,88 |
Grupa konkursowa – Pozostałe placówki | |||
20 | Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych | 650 | 6,02 |
21 | Stowarzyszenie „Oratorium” | 3 187 | 42,49 |
SUMA | 54 576 |
W konkursie zbiórki ZSEE wzięło udział 19 placówek:
Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 12, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Zespół Szkół nr 4, Zespół Szkół nr 6 Specjalnych, Gimnazjum nr 2, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Centrum Edukacji Zawodowej, Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi „Oratorium” i Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych.
Konkurs trwał od 01.10.2010r. do 31.05.2011r.
W ramach konkursu zebraliśmy ponad 15 ton ZSEE.
Wyniki konkursu zbiórki ZSEE
LP | Placówka | Ilość zebranego ZSEE [kg] | Wskaźnik zebranego ZSEE kg/osobę |
Grupa konkursowa – Przedszkola | |||
1 | Przedszkole nr 12 | 1 017 | 9,87 |
2 | Przedszkole nr 1 | 541 | 5,25 |
3 | Przedszkole nr 5 | 451 | 5,30 |
4 | Przedszkole nr 10 | 345 | 2,76 |
5 | Przedszkole nr 9 | 258 | 2,58 |
6 | Przedszkole nr 4 | 253 | 3,16 |
7 | Przedszkole nr 6 | 40 | 0,36 |
Grupa konkursowa – Szkoły podstawowe | |||
8 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 | 1 947 | 6,95 |
9 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 | 670 | 1,29 |
10 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 | 60 | 0,17 |
Grupa konkursowa – Zespoły szkół/Gimnazjum | |||
11 | Zespół Szkół nr 6 | 643 | 5,59 |
12 | Zespół Szkół nr 4 | 512 | 1,56 |
13 | Gimnazjum nr 2 | 430 | 0,74 |
14 | Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 | 420 | 1,36 |
Grupa konkursowa – Szkoły ponadgimnazjalne | |||
15 | Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 | 2 860 | 2,75 |
16 | Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 | 1 604 | 1,55 |
18 | Centrum Edukacji Zawodowej | 1 480 | 1,69 |
Grupa konkursowa – Pozostałe placówki | |||
18 | Oratorium | 1 905 | 25,40 |
19 | Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych | 110 | 1,02 |
SUMA | 15 545 |
Uroczyste rozdanie nagród w konkursach odbyło się 28 października 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.
Uroczystość uświetniło przedstawienie ekologiczne dzieci z Przedszkola nr 10 oraz program teatralno-ekologiczny Teatru Pozytywka z Krakowa pt. „O piecyku i kurzyku”.
Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta Stalowa Wola.


























Konkurs „Ratuj Lasy – Zbieraj Makulaturę”

17 maja 2010 roku został rozstrzygnięty konkurs adresowany do placówek oświatowych funkcjonujących na terenie miasta Stalowa Wola, pt. “Ratuj lasy – zbieraj makulaturę”.
Warunkiem uczestniczenia w konkursie było wysłanie zgłoszenia w terminie do 29.01.2010 roku.
PLACÓWKI UCZESTNICZĄCE W KONKURSIE:
PRZEDSZKOLA:
Przedszkole nr 1, Przedszkole nr 2, Przedszkole nr 4, Przedszkole nr 6, Przedszkole nr 7, Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 10, Przedszkole nr 12, Przedszkole nr 18.
SZKOŁY PODSTAWOWE:
PSP nr 1, PSP nr 3, PSP nr 4, PSP nr 5, PSP nr 7, PSP nr 9, PSP nr 12.
GIMNAZJA:
Gimnazjum nr 3,Gimnazjum nr 5,Gimnazjum nr 6,Gimnazjum nr 7, Gimnazjum Katolickie.
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
Liceum Katolickie, Zespół Szkół nr 2.
POZOSTAŁE PLACÓWKI:
Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych, Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi „Oratorium”.
SKŁAD KOMISJI KONKURSOWEJ:
1) Andrzej Wojtaś – przedstawiciel Urzędu Miasta Stalowa Wola
2) Mariusz Piasecki – przedstawiciel MZK
3) Alicja Ptasiewicz – przedstawiciel MZK
4) Anna Kusz – przedstawiciel MZK
WYNIKI KONKURSU:
I. Grupa konkursowa – przedszkole
L.P. | Przedszkole | Ilość zebranej makulatury [kg] | Uzyskany wskaźnik [kg/osobę] |
1 | Przedszkole nr 10 | 4 056,00 | 32,71 |
2 | Przedszkole nr 1 | 1 655,00 | 16,23 |
3 | Przedszkole nr 4 | 710,00 | 14,20 |
4 | Przedszkole nr 18 | 1 115,00 | 11,15 |
5 | Przedszkole nr 7 | 1 366,00 | 9,36 |
6 | Przedszkole nr 2 | 515,00 | 5,26 |
7 | Przedszkole nr 9 | 388,40 | 3,70 |
8 | Przedszkole nr 12 | 365,00 | 3,58 |
9 | Przedszkole nr 6 | 347,00 | 3,07 |
II. Grupa konkursowa – szkoła podstawowa
L.P. | Szkoła podstawowa | Ilość zebranej makulatury [kg] | Uzyskany wskaźnik [kg/osobę] |
1 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 | 4 750,00 | 9,85 |
2 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 | 2 071,00 | 8,06 |
3 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 | 2 080,00 | 6,50 |
4 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 | 2 403,00 | 3,58 |
5 | Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 | 110,00 | 0,31 |
III. Grupa konkursowa – gimnazjum
L.P. | Gimnazjum | Ilość zebranej makulatury [kg] | Uzyskany wskaźnik [kg/osobę] |
1 | Gimnazjum nr 7 | 845,00 | 6,65 |
2 | Gimnazjum nr 6 | 650,00 | 4,78 |
3 | Gimnazjum nr 5 | 1 056,00 | 2,94 |
4 | Gimnazjum nr 3 | 138,00 | 0,37 |
IV. Grupa konkursowa – szkoła ponadgimnazjalna
L.P. | Szkoła ponadgimnazjalna | Ilość zebranej makulatury [kg] | Uzyskany wskaźnik [kg/osobę] |
1 | Liceum Katolickie | 733,00 | 5,16 |
2 | Zespół Szkół Ponadgimn. nr 2 | 3611,00 | 3,47 |
V. Grupa konkursowa – pozostałe placówki
L.P. | Pozostałe Placówki | Ilość zebranej makulatury [kg] | Uzyskany wskaźnik [kg/osobę] |
1 | Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi “Oratorium” | 1783,00 | 22,29 |
2 | Zespół Placówek Oświatowo – Wychowawczych | 1097,00 | 10,65 |
W ramach konkursu „Ratuj lasy – zbieraj makulaturę” MZK Sp. z o.o. zebrał ponad 32 tony makulatury ze wszystkich placówek uczestniczących w konkursie.
Uroczyste rozdanie nagród w konkursie odbyło się 11 czerwca 2010 roku godz. 10:00 w sali gimnastycznej w Zespole Szkół nr 3 w Stalowej Woli.
Na uroczystości była obecna Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta Stalowa Wola Pani Halina Wołos.
Uroczystość uświetniły występy artystyczne dzieci z Przedszkola nr 10 oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4.
Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta Stalowa Wola oraz Miejski Zakład Komunalny SP. z o.o.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
„Na tropie dzikich wysypisk” i „Głos Przyrody”
W miesiącu czerwcu 2009 roku, przed wakacjami MZK Sp. z o.o. ogłosił dwa konkursy adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych: „Na tropie dzikich wysypisk” oraz „Głos przyrody”.
Konkurs pn. „Na tropie dzikich wysypisk” polegał na nagraniu filmu dokumentalnego przedstawiającego „dzikie wysypisko” znajdujące się na terenie powiatu Stalowa Wola. Zadaniem uczestników konkursu było również poinformowanie z jakiego powodu zwrócili uwagę na filmowane „dzikie wysypisko śmieci” oraz wygłoszenie ekologicznego przesłania, dlaczego nie powinny powstawać „dzikie wysypiska” śmieci.
Konkurs „Głos przyrody” polegał na wykonaniu tablicy zawierającej pozytywne przesłanie przyrody np. w stylu podziwiaj mnie, jaka jestem piękna. Przyroda poprzez hasło znajdujące się na tablicy powinna przemawiać i zawstydzać mieszkańca, który wyrzuca odpady w niedozwolonych miejscach. Zadaniem konkursów było zlokalizowanie i udokumentowanie „dzikich wysypisk” na terenie miasta Stalowa Wola w celu ich zlikwidowania.
W dniu 28.09.2009r. w siedzibie MZK Sp. z o.o. odbyło się spotkanie Komisji Konkursowej rozstrzygającej konkursy. W skład Komisji wchodzili:
Pan Andrzej Wojtaś – przedstawiciel Urzędu Miasta Stalowa Wola,
Pan Mariusz Piasecki – przedstawiciel MZK,
Pani Alicja Ptasiewicz – przedstawiciel MZK,
Pani Anna Kusz – przedstawiciel MZK.
Laureatami konkursu „Na tropie dzikich wysypisk” zostali uczniowie z Zespołu Szkół nr 4 w Stalowej Woli z klasy III b Gimnazjum: Kamil Woźniak i Michał Obirek, którzy otrzymali aparat fotograficzny. Ich praca – film pt. „Kacze Doły – Dzikie wysypisko śmieci” znalazł największe uznanie w oczach komisji.
Laureatką konkursu „Głos przyrody” została uczennica Gimnazjum nr 4 z klasy II b Patrycja Habigier i otrzymała program graficzny. Komisja przyznała również wyróżnienie w postaci odtwarzacza mp3, który otrzymała Monika Szewc, uczennica klasy III a z tego samego Gimnazjum.
Wszystkim laureatom gratulujemy i zachęcamy do uczestniczenia w następnych konkursach.
„Segregujemy zanim wyrzucimy”

Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. dbając o ochronę środowiska od 2007 roku prowadzi działalność związaną z edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży.
W latach 2007-2008 przeprowadziliśmy wśród szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie Stalowej Woli kampanię informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Segregujemy zanim wyrzucimy”.
W kampanii wzięło udział około 6000 uczniów. Celem akcji było zaznajomienie dzieci i młodzieży z prawidłowym gospodarowaniem odpadami i koniecznością segregacji wytwarzanych odpadów. W tym celu odbywały się wycieczki na składowisko odpadów gdzie dzieci zapoznawane były z problemem składowania, segregacji, zbierania i odzysku odpadów. W wycieczkach wzięło udział około 2000 uczniów.
W ramach edukacji ekologicznej odbyły się również różnego rodzaju konkursy dla dzieci i młodzieży, których celem było zachęcenie do prawidłowego postępowania z odpadami. Wśród uczniów szkół podstawowych w klasach I-III został ogłoszony konkurs na najlepszy rysunek, dla uczniów klas IV-VI konkurs wiedzy ekologicznej, natomiast wśród uczniów gimnazjum konkurs na najlepszy plakat, najlepsze hasło oraz najlepszy wiersz dotyczący segregacji odpadów. Rozstrzygnięcie konkursów oraz ogłoszenie wyników odbyło się 12.03.2008 roku w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. W ramach finału odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Rzecz o recyklingu” uczniów klasy VI z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 oraz występy artystyczne uczniów z pozostałych szkół. Na uroczystości zostały wręczone nagrody dla zwycięzców, w tym: dwudniowa wycieczka dla całej klasy na trasie Kraków-Ojców, dofinansowania do wycieczek klasowych, odtwarzacze mp4, odtwarzacze mp3, pendrive’y, przybory szkolne, zabawki pluszowe.
„Jak nie powinno wyglądać nasze otoczenie”
Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. wraz z Urzędem Miasta Stalowa Wola i Wydawnictwem Sztafeta 4 czerwca 2009 roku ogłosili konkurs dla mieszkańców miasta Stalowa Wola.
Celem konkursu było poszerzenie posiadanej przez mieszkańców wiedzy związanej z gospodarką odpadami. Konkurs polegał na sfotografowaniu zaśmieconego punktu odbioru odpadów oraz rozwiązaniu testu z zakresu gospodarki odpadami, publikowanego w „Sztafecie”.
TEST – PRAWIDŁOWE ODPOWIEDZI ZOSTAŁY POGRUBIONE
1. Kto Twoim zdaniem odpowiada za utrzymanie czystości w przedstawionym na zdjęciu miejscu?
a) MZK,
b) Właściciel nieruchomości,
c) Zarządca nieruchomości,
d) Podmiot władający nieruchomością
e) Mieszkańcy nieruchomości korzystający z punktu zbiórki odpadów.
2. Jaką ilość odpadów rocznie produkuje statystycznie mieszkaniec Stalowej Woli?
a) ok. 50 kg,
b) ok. 250 kg,
c) ok. 350 kg,
d) ok. 500 kg.
3. Czy w dniu wywozu pojemniki i worki powinny być wystawione poza granicami posesji i niezwłocznie zabrane po dokonaniu odbioru odpadów?
a) Tak,
b) Nie.
Nadesłane na konkurs zdjęcia przedstawiały przeważnie zaśmiecone pergole śmietnikowe oraz podwórka. Natomiast w teście najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielono na pytanie 3, a najmniej na pytanie 1. Okazało się, że według mieszkańców za utrzymanie czystości wokół śmietników i pergoli powinien odpowiadać MZK, co nie jest prawdą. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Stalowa Wola ten obowiązek nakłada na właściciela nieruchomości, jej zarządcę lub inny podmiot władający nieruchomością.
W dniu 24.06.2009 roku odbyło się spotkanie Komisji Konkursowej rozstrzygającej konkurs.
W skład Komisji wchodzili:
Pan Zbigniew Światowiec – przedstawiciel Sztafety,
Pan Andrzej Wojtaś – przedstawiciel Urzędu Miasta Stalowa Wola,
Pan Mariusz Piasecki – przedstawiciel MZK,
Pani Anna Kusz – przedstawiciel MZK.
I miejsce zajął Pan Wojciech Pląder i otrzymał nagrody w postaci aparatu cyfrowego wraz z akcesoriami oraz album „Dolina Dolnego Sanu”.
II miejsce egzekwo zajęli Pani Sylwia Sałdan i Pan Marek Dutka, którzy otrzymali ramki cyfrowe oraz albumy „Dolina Dolnego Sanu”.
Natomiast III miejsce zajął Pan Sławomir Marczewski, który otrzymał również ramkę cyfrową oraz album „Dolina Dolnego Sanu”.
Ponadto wszyscy laureaci otrzymali pamięć USB 4 GB.
Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy.
„Dobre rady na odpady”
Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w terminie 10.2009-01.2010r. zorganizował w ramach akcji pn. „Dobre rady na odpady” konkursy plastyczne, konkursy wiedzy oraz konkurs filmowy.
Konkursy plastyczne
Konkursy plastyczne adresowane były do przedszkolaków ora do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Polegały na przedstawieniu w formie rysunku prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W konkursie adresowanym do przedszkolaków wzięło udział 8 przedszkoli, natomiast w konkursie adresowanym do uczniów klas I-III wzięło udział 7 szkół podstawowych. W sumie otrzymaliśmy 74 prac plastycznych.
Konkursy wiedzy ekologicznej
Konkursy wiedzy ekologicznej adresowane były do uczniów klas IV-VI oraz uczniów gimnazjów. Odbył się one w dwóch etapach.
I etap konkursu adresowanego do uczniów klas IV-VI polegał na napisaniu testu dotyczącego prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, a dla uczniów gimnazjum dodatkowo został poszerzony o prawidłowe postępowanie z odpadami niebezpiecznymi. Uczniowie do konkursu wiedzy przygotowywali się na podstawie opracowanych przez MZK informatorów: „Informator o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”, „Informator o odpadach niebezpiecznych”. Pytania do testów były przygotowywane przez nauczycieli przyrody i biologii, na podstawie informatorów opracowanych przez MZK.
I etap konkursu odbywał się we wszystkich szkołach, które zgłosiły się do konkursu. Prace testowe sprawdzane były przez Koordynatorów konkursu, wyłonionych w każdej szkole. Koordynatorzy przekazywali do Organizatora konkursu 5 najlepszych prac z każdej grupy wiekowej. Wytypowani uczniowie przechodzili do II etapu konkursu. W I etapie wzięło udział 869 uczniów ze szkół podstawowych i 361 uczniów z gimnazjów.
II etap konkursu polegał również na napisaniu testu dotyczącego prawidłowej gospodarki odpadami. Koordynatorom konkursu został przekazany informator opracowany przez MZK „Prawidłowa gospodarka odpadami”.
II etap konkursu odbył się w Zespole Szkół Nr 3 w Stalowej Woli. Prace testowe były sprawdzane przez Organizatora. W II etapie wzięło udział 92 uczniów ze szkół podstawowych i 60 uczniów z gimnazjów.
Konkurs filmowy
Konkurs filmowy adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Polegał na nagraniu filmu z ekologicznym przesłaniem związanym z racjonalną gospodarką odpadami niebezpiecznymi lub zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W ramach konkursu wzięły udział jedynie dwie szkoły. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie większe zaangażowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE)
Podczas trwania konkursów, w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych, odbywała się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W ramach zbiórki zebraliśmy łącznie 7 Mg odpadów, co stanowi około 30% całej ilości zebranego ZSEE w 2009 roku.
16.12.2009 roku w siedzibie MZK odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej rozstrzygającej konkursy i ustalające zwycięzców.
W skład Komisji wchodzili:
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa – Pani Krystyna Lorenc-Motyka,
Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej – Pan Andrzej Wojtaś,
Prezes Zarządu MZK – Pan Mariusz Piasecki,
Główny Inspektor Ochrony Środowiska i Analiz Środowiskowych MZK – Pani Alicja Ptasiewicz,
Inspektor ds. marketingu i ochrony środowiska – Pani Anna Kusz.
Multimedia edukacyjne
Czysto, ładnie i bez śmieci – rady Pana śmietnika dla wszystkich dzieci.
Ochrona Fauny i Flory rzeki San dzięki procesom oczyszczania realizowanym w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Stalowej Woli.
Wodo Jesteś samym życiem
Pobierz komiks w wersji PDF „Pani Woda o sobie”
Odwiedź nas
Zapraszamy do odwiedzenia Miejskiego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Stalowej Woli. Dla naszych gości udostępniamy obiekty:
- Stacji Uzdatniania Wody,
- Miejskiej Oczyszczalni Ścieków,
- Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych,
- Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (Rupieciarnii)
Jeżeli są Państwo zainteresowani, wycieczką do MZK prosimy o zapoznanie się z dokumentami, zamieszczonymi poniżej: