• Szerokość
    • Rozmiar treści
  • Home
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna dla mieszkańców Stalowej Woli
tabliczki informacyjne - segreguj odpady

Kilkadziesiąt tabliczek edukacyjnych pojawi się w Stalowej Woli. Mają przypominać mieszkańcom, że czyste miasto – to nie tylko estetyczny i przyjemny widok, ale również zdrowie mieszkańców i ochrona środowiska.

Stalowa Wola osiąga od lat wysoki wskaźnik odzysku odpadów, bo mieszkańcy ładnie segregują, ale problem jest z zachowaniem czystości wzdłuż jezdni, na trawnikach i osiedlowych placach zabaw. Tam wciąż papierki, butelki, puszki wyrzucane są po prostu przed siebie, zamiast do ulicznych koszy. 11 maja jest Dniem bez Śmiecenia, to dobra okazja by zainaugurować akcję informacyjno-edukacyjną” – wyjaśnia Karolina Głogowska z Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Brak nawyku dbania o czystość otoczenia widać zwłaszcza w czasie wiosny, gdy zwracamy większa uwagę na przyrodę. Kuleje sprzątanie po czworonogach, a w ulicznych koszach lądują całe worki domowych odpadów. W związku z jedzeniem serwowanym na wynos na trawnikach lądują opakowania po żywności i napojach, które ptaki rozrzucają po całym mieście. Nie maleje liczba dzikich wysypisk śmieci. Najgorsza sytuacja z zaśmiecaniem widoczna jest po weekendach.

Jako spółka komunalna nie jesteśmy w stanie sprzątać terenów prywatnych i należących do innych podmiotów, takich jak powiat czy spółdzielnie dlatego prosimy i apelujemy o wzajemną, społeczną mobilizację i samodyscyplinę. Stalowa Wola to wizytówka naszej kultury osobistej i postaw proekologicznych ”- mówi Radosław Sagatowski, prezes MZK.

Jednocześnie zarząd spółki zachęca mieszkańców Stalowej Woli do wskazywania miejsc, które  powinny być doposażone w kosze uliczne. Jeśli uważacie Państwo, że przy miejskich ciągach pieszych brakuje koszy możecie zgłaszać swoje propozycje na adres mzk@um.stalowawola.pl lub za pośrednictwem fanpage’a MZK. Każda sugestia zostanie wzięta pod uwagę i w miarę możliwości pozytywnie rozpatrzona.

W Dniu bez Śmiecenia warto pochwalić społeczne inicjatywy sprzątania miasta, dzięki którym grupa stalowowolan posprzątała lasek przy ulicy Orzeszkowej, oczyszczając go z pół tony śmieci. W  miniony weekend strażacy z OSP i Stalowowolskiego Klubu Wodnego zorganizowali wiosenne sprzątanie Sanu. Kilkadziesiąt worków z odpadami zostało odebranych przez pracowników zakładu transportu MZK. Trafiły na zakład przetwarzania, gdzie zostaną poddane procesowi recyklingu.

K.G.

Do góry