• Szerokość
    • Rozmiar treści
zdjęcie rowerów miejskich

24 kwietnia 2019r. na ulice Stalowej Woli powróciły rowery miejskie. System wypożyczania i zarządzania rowerami czwartej generacji zbudowało konsorcjum Orange Polska i Roovee, które zarządzać będzie programem Stalowa Wola Miasto Rowerów (SWMR) pod patronatem Miejskiego Zakładu Komunalnego przez kolejne 3 lata. W tym sezonie zmienił się nie tylko wygląd jednośladów, ale także ich funkcjonalność.

Dwanaście stacji rowerowych zlokalizowanych w strategicznych punktach miasta, wyposażonych zostało w 120 rowerów miejskich, a wśród nich 10 rowerów dziecięcych, 5 typu tandem, 10 rowerów cargo i 10 z fotelikiem dla dziecka. Stacje znaleźć można w następujących lokalizacjach: Rozwadów Rynek, Al. Jana Pawła II – Górka, Rondo KEN, Hala targowa, ulica Siedlanowskiego, Huta (obok bramy nr 3), Park Miejski, MDK, Staszica-Wzorcowy, Czarnieckiego, nadsańskie Błonia, osiedle Hutnik (koło Przedszkola nr 4).

Nowością jest to, że system jest tak skonstruowany, że  można zakończyć jazdę w dowolnym miejscu wskazanym przez administratora i po prostu zostawić tam rower. Jeżeli miejsce zaparkowania roweru jest poza strefą SWMR ( np. W Nisku, czy Pysznicy) doliczana jest dodatkowa opłata zgodnie z cennikiem. To wszystko zasługa połączenia technologii GPS, komunikacji poprzez sieć mobilną i czujników ruchu. Prawdziwe „smart city”, a użytkownicy dodatkowo zyskują większą swobodę.

Do sprawnej obsługi systemu przez użytkowników stworzona została specjalna strona internetowa www.stalowawola.bike. Całość uzupełnia aplikacja, którą należy zainstalować na smartfonie, założyć w niej konto i przelać opłatę startową (minimum 10 złotych). Następnie tylko za pomocą aplikacji mobilnej można wypożyczać rower, skanując kod kreskowy umieszczony na rowerach. W Stalowej Woli pierwsze 30 minut jest za darmo, a kolejna opłata to 5 gr za minutę użytkowania.

Przez pierwszych kilka dni przy stacjach rowerowych prowadzony będzie instruktaż obsługi systemu. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z funkcjonowaniem rowerów nowego wykonawcy. Poprzedni sezon rowerów miejskich w Stalowej Woli zakończył się bilansem 60-ciu tysięcy wypożyczeń i 4 tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

Do góry