• Szerokość
    • Rozmiar treści

Woda, to życie. Organizm człowieka składa się głównie z wody. Jest to podstawowy budulec naszego organizmu, a jej niedobory powodują szereg zaburzeń pracy naszych organów. Statystyczny Polak pije zdecydowanie za mało wody. Sięgamy po wodę mocno odwodnieni:

11% z nas w ogóle nie pije wody,

54% sięga po wodę, dopiero gdy odczuwa pragnienie.

Tymczasem woda w organizmie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek. Stwarza środowisko dla wielu reakcji biochemicznych, transportuje substancje odżywcze, hormony, enzymy, a przede wszystkim reguluje temperaturę ciała.

Woda: orzeźwia, dodaje energii oraz chęci do pracy, odchudza,  utrzymuje równowagę pH ustroju, zapobiega chorobom serca, zapobiega chorobom nerek,  poprawia wygląd skóry, przyspiesza metabolizm, uśmierza ból, usuwa toksyny, chroni przed nowotworami,  reguluje temperaturę ciała, poprawia koncentrację i zdolności umysłowe.

Statystyczny mieszkaniec Stalowej Woli zużywa na dobę 100 litrów wody, czyli 67 butelek o pojemności 1,5 litra. Jest to woda do picia, do kąpieli, gotowania, sprzątania, czy podlewania kwiatów. Miejski Zakład Komunalny eksploatuje dwa ujęcia wody – „Krzyżowe Drogi” i „Stare Ujęcie”. Ogółem jest to kilkanaście studni, z których woda podziemna (znajdująca się na głębokości ok. 30 metrów) z okolicznych lasów jest pobierana i kierowana do Stacji Uzdatniania Wody. Woda surowa, czyli prosto z ujęcia, ma lekko kwaśny odczyn. Dopiero w stacji oddanej do użytku w 2007 roku, woda jest uzdatniana, tj.: przechodzi proces dwustopniowej filtracji, po czym osiąga parametry wymagane przez Ministra Zdrowia.

W odróżnieniu od innych miast nie są stosowane żadne środki chemiczne do uzdatniania stalowowolskiej wody. Nasza woda uzdatniana jest na drodze intensywnego napowietrzania i filtrowania umożliwiającego wyeliminowanie z wody żelaza i manganu, co powoduje, że  w Stalowej Woli mamy wodę dobrej jakości. Przefiltrowana  trafia do dwóch zbiorników, zlokalizowanych tuż przy stacji, a stamtąd podawana jest do sieci  systemem rur i trafia do domów oraz  mieszkań stalowowolan.

   

Do góry