• Szerokość
    • Rozmiar treści
  • Home
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Sześć tysięcy więcej wypożyczeń. Sezon 2019 na rowery miejskie zakończony.
rowery miejskie

31 października o północy został wyłączony system roweru miejskiego. W okresie od 24 kwietnia do 31 października 2019 r. rowerzyści pokonali dystans prawie 163 tysięcy kilometrów, rowery były wypożyczone ponad 66 463 razy, przy czym najwięcej wypożyczeń odnotowaliśmy w lipcu (522) i w maju (413). System zarejestrował 3 400- stu nowych użytkowników.

Realizowany od 14 kwietnia 2016 jako program pilotażowy, projekt pn.: „Stalowa Wola – Miasto Rowerów” startował z propozycją 4 stacji i 40 rowerów standardowych. Przez cztery sezony system Stalowa Wola Miasto Rowerów wrósł w krajobraz miasta i szybko zyskał popularność wśród użytkowników. Kolejne statystyki przynosiły systematyczny wzrost liczby wypożyczeń, a sezon 2019 –przyniósł sporo nowości.

Zmienił się przede wszystkim operator. W wyniku przetargu na wypożyczanie i zarządzanie rowerami czwartej generacji – na kolejne 3 lata wybrane zostało konsorcjum Orange Polska i Roovee, które zarządza programem  pod patronatem Miejskiego Zakładu Komunalnego od 24 kwietnia b.r.

Przybyło też stacji rowerowych i samych jednośladów. Na terenie Stalowej Woli znajduje się 12 stacji, w lokalizacjach: Rozwadów Rynek, Al. Jana Pawła II – Górka, Rondo KEN, Hala targowa, ulica Siedlanowskiego, Huta (obok bramy nr 3), Park Miejski, MDK, Staszica-Wzorcowy, Czarnieckiego, nadsańskie Błonia, osiedle Hutnik (koło Przedszkola nr 4). Aktywne stacje wyposażone są w 120 rowerów miejskich, a wśród nich 10 rowerów dziecięcych, 5 typu tandem, 10 rowerów cargo i 10 z fotelikiem dla dziecka.

Co ciekawe w nowym systemie jazdę na rowerze miejskim można zakończyć w dowolnym miejscu wskazanym przez administratora, zapiąć blokadę na kole, i po prostu zostawić tam rower. To wszystko zasługa połączenia technologii GPS, komunikacji poprzez sieć mobilną i czujników ruchu. Jeżeli miejsce zaparkowania roweru jest poza strefą SWMR doliczana jest dodatkowa opłata zgodnie z cennikiem. Pierwsze 30 minut jazdy użytkownicy mieli za darmo, a kolejna opłata wynosiła 5 gr za minutę użytkowania. Aby mieć możliwość korzystania z rowerów miejskich należało uiścić opłatę inicjalną w wysokości 10 zł, a na koncie systemu mieć minimum 3 zł. Systemowi dedykowana była specjalna aplikacja mobilna.

Dziękujemy wszystkim sympatykom systemu i użytkownikom rowerów miejskich w Stalowej Woli. Po zimowym serwisowaniu rowery powrócą do nas wiosną przyszłego roku.

Karolina Głogowska

Do góry