• Szerokość
    • Rozmiar treści
Rowery Miejskie
Stacja rowerów miejskich w Stalowej Woli.

W poniedziałek 21 marca na ulice Stalowej Woli powróciły rowery miejskie. 120 jednośladów przy 12 stacjach miejskich, to uzupełnienie systemu elektromobilności stalowowolskiej komunikacji miejskiej.

– W roku 2022 nie zmienią się zasady wypożyczania rowerów, a więc konieczność przelania opłaty inicjacyjnej dla nowych użytkowników oraz zainstalowanie na smartfonie specjalnej aplikacji mobilnej. Pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe, kolejna opłata wynosić będzie 5 groszy za minutę użytkowania – wyjaśnia Anna Kusz z MZK.

Stacje rowerowe systemu w tym roku zlokalizowane są: na Rozwadowie przy Galerii Alfonsa Karpińskiego, w Parku Miejskim, przy Miejskim Domu Kultury, przy Al. Jana Pawła II – Górka, w okolicy Hali Targowej, przy ulicy Siedlanowskiego (Lasowianka), obok bramy nr 3 HSW, przy ulicy KEN naprzeciwko Hotelu STAL, przy ul. Czarnieckiego, na Błoniach, na osiedlu Hutnik. Nie będzie stacji przy sklepie Wzorcowym. Na prośbę mieszkańców, została ona przeniesiona na drugą stronę ulicy, obok Bazyliki.

Stacja rowerowa "Bazylika" , przeniesiona z ul.Staszica.
Stacja rowerowa: Al.Jana Pawła II Bazylika

Warto pamiętać o dokładnym obejrzeniu rowerów przed rozpoczęciem jazdy. Zauważone usterki należy zgłosić w aplikacji. Osoba, która wypożyczy niesprawny rower może być pociągnięta do odpowiedzialności za jego naprawę, ponieważ system zarejestruje ją, jako ostatniego użytkownika. Tego uczą nas sytuacje z poprzednich lat, żeby rowery wypożyczać i użytkować rozsądnie – przypomina Karolina Głogowska.

A co po przejażdżce? W celu zwrócenia jednośladu należy ręcznie zamknąć blokadę tylnego koła i wpiąć rower do stojaka. Dopiero wtedy system uzna rower za oddany poprawnie. Żadne inne czynności nie są już wymagane. W celu upewnienia się, czy zwrot został zakończony pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika. Rowery można też zwracać na obszarze strefy miasta, z wyjątkiem parkingów podziemnych, tuneli, garaży, cmentarzy, lasów i parków. Regulamin zabrania dokonywania zwrotu roweru i jego przechowywania w budynkach, na prywatnych posesjach, w piwnicach albo samochodach. Rower zwracany poza stacją, musi być oparty o nóżkę/stopkę. Niedopuszczalne jest pozostawienie roweru w pozycji leżącej. Za niszczenie lub nieodpowiednie użytkowanie regulamin przewiduje kary, które są egzekwowane.

Po raz pierwszy system roweru miejskiego pojawił się w Stalowej Woli na wiosnę 2016 roku, jako program pilotażowy. Zyskał uznanie mieszkańców i był systematycznie rozbudowywany o kolejne stacje i kolejne rodzaje rowerów. Dla wielu mieszkańców jednoślady okazały są środkiem transportu indywidualnego, którym szybko i sprawnie można dotrzeć do pracy, apteki czy sklepu. Rowery miejskie zobaczyć można podczas miejskich rajdów, są chętnie wykorzystywane do wycieczek edukacyjnych poza Stalową Wolę. Od 2019 roku system w Stalowej Woli obsługuje konsorcjum Orange Polska i Roovee.
Zeszłoroczny sezon zamknięty został bilansem 157 tysięcy pokonanych kilometrów, a rowery wypożyczone były ponad 65 tysięcy razy przez 6 tysięcy użytkowników.

Do góry