• Szerokość
    • Rozmiar treści

Na dwie zmiany pracują służby Zakładu Oczyszczania Miasta. W sobotnią noc na ulice wyjechały wszystkie pojazdy Akcji Zima, które tylko na nocnej zmianie (godz.1.00-14.00) odśnieżyły 631 km dróg i chodników, dodatkowo pracowały brygady ręcznego odśnieżania. Stałe odpady śniegu w weekend utrudniały prace służb, które kilkakrotnie musiały odśnieżać te same odcinki jezdni.

Gdy następują ciągłe opady śniegu priorytetem służb jest utrzymać przejezdność głównych ulic i chodników miasta. Służby Akcji Zima mają do odśnieżenia codziennie 200 km dróg i 100 km chodników i nie jest możliwym zrobić to jednocześnie w tym samym momencie – wyjaśniają dyspozytorzy AZ.

Tylko przez weekend piaskarki i ciągniki MZK przejechały łącznie 1099  km dróg miejskich i powiatowych, na ulice wysypane zostało 237 ton mieszanki piaskowo-solnej. Przy obsłudze akcji zima w miniony weekend pracowało 45 osób w ruchu zmianowym, ciągłym. Obecny czas po ustaniu opadów, pozwoli służbom usunąć błoto pośniegowe, udrożnić zakręty i ronda z zasp śnieżnych.

Mieszkańcy mogą dzwonić na numer dyspozytora AZ podany na naszej stronie internetowej, a każde zgłoszenie jest weryfikowane. Śliska jezdnia w zimie jest zjawiskiem dość powszechnym, jednak nadmierne emocje kierowców kierowane są w stronę pracowników obsługujących akcję zimową. Dyżurni często są po prostu obrażani. Nagminnie dzwonią właściciele domków jednorodzinnych, żądając odśnieżenia chodników przy swoich ogrodzeniach, co jest obowiązkiem właściciela posesji, a o czym wielu mieszkańców zdaje się nie wiedzieć – wyjaśnia Karolina Głogowska.

Procedura odśnieżania ulic i chodników w Stalowej Woli jest następująca: najpierw odśnieżane są ulice drugiego standardu, czyli główne drogi w mieście. Po ich odśnieżeniu i posypaniu, służby udają się na ulice utrzymywane w ramach trzeciego i czwartego standardu. Dopiero później realizowane są zgłoszenia indywidualne mieszkanców. Jak zatem wygląda procedura odśnieżania miejskich dróg?

I kolejność – ul. Broniewskiego, Floriańska, Grabskiego, Hutnicza, Krzywa, Kwiatkowskiego, Narutowicza, Obrońców Pokoju, Obrońców Westerplatte, Ofiar Katynia, Okulickiego, Orzeszkowej, osiedlowa k/Bazyliki, osiedlowa KEN-Al.JP II 13, Rozwadowska, Rynek, Sandomierska, Siedlanowskiego, 1-go Sierpnia, Skoczyńskiego, Solidarności, Wojska Polskiego, Wolności, Wyszyńskiego, zjazdy i wjazdy wiadukt KEN, łącznik Popiełuszki z osiedlową, Bojanowska, Brandwicka, łącznik Al. JP II-osiedlowa, C.O.P

II kolejność – Osiedle Śródmieście, Centralne, Młodynie, Poręby, Skarpa, Pławo, Lasowiaków, Zatorze, Podlesie, Widok, Rozwadów, Piaski, Hutnik.

Drogi w III kolejności w III standardzie ZUD tj. po ustaniu opadów usunięcie śniegu i śliskości do 6 godz.:
Charzewice, Energetyków, Swoły, Zasanie.

IV kolejności na polecenie Urzędu Miasta W IV standardzie ZUD tj. po ustaniu opadów usunięcie śniegu i śliskości do 8 godz.:
drogi szutrowe, parkingi i chodniki osiedlowe, przystanki autobusowe.

Powiatowe jezdnie i chodniki utrzymywane są w III i IV standardzie ZUD, co oznacza obowiązek usunięcia śniegu do 6-8 godzin od ustania opadów. Przypominamy również, że właściciele posesji prywatnych mają obowiązek samodzielnie odśnieżać chodnik przylegający do swojej nieruchomości.

Wykaz telefonów do dyspozytorów znajduje się tutaj

Do góry