• Szerokość
    • Rozmiar treści

W piątek 17 sierpnia uruchomiliśmy kolejną, jedenastą stację rowerów miejskich. Stanęła ona na zrewitalizowanych nadsańskich Błoniach, tuż obok parkingu dla samochodów osobowych.

W ten sposób rowery miejskie możemy wypożyczać w Stalowej Woli na 11. stacjach, zlokalizowanych przy: Placu Piłsudskiego, na rozwadowskim rynku, przy ul. Staszica (Sklep Wzorcowy), na osiedlu Skarpa (Aleje Jana Pawła II), przy ulicy Kwiatkowskiego (Huta), obok hali targowej, a także na ulicy Energetyków (Elektrownia), przy ulicy Czarnieckiego (obok sklepu MIŚ), naprzeciw Hotelu Stal, przy ulicy Siedlanowskiego (Lasowianka) i na stalowowolskich Błoniach.

Wśród  rowerów, znaleźć można rowery tradycyjne, dziecięce, tandemy, rowery typu cargo oraz 5 rowerów z dziecięcym fotelikiem.  Tegoroczny sezon 2018 trwa od marca do końca października. Jak wskazują statystyki do 16 sierpnia b.r. 3340 użytkowników wypożyczyło rowery miejskie łącznie 20 576 razy (o 2 617 więcej niż w roku ubiegłym, w analogicznym okresie).

Największą popularnością cieszy się niezmiennie stacja przy ulicy Staszica (Wzorcowy)– 3 539 wypożyczeń, następnie kolejno: ul.KEN – 2 839, Okulickiego (Hala Targowa)- 2 667, Czarnieckiego- 2 450, Jana Pawła II – Górka – 2 358, MDK – 2 149, Siedlanowskiego – 2 003, Rozwadów – 1 054, Energetyków, stacja Huta (ul.Kwiatkowskiego).

Zasady korzystania z systemu „Stalowa Wola – miasto rowerów” nie zmieniły się. Konta zarejestrowanych w ubiegłym roku użytkowników pozostają aktywne. Nowi użytkownicy powinni wejść na stronę internetową www.StalowaWolaMiastoRowerow.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 złotych. Po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie, można już wypożyczać rowery. System działa w formacie „pre-paid”. Oznacza to, że aby wypożyczyć rower, użytkownik musi mieć na swoim koncie co najmniej 10 złotych. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia roweru jest zawsze bezpłatne. Czas od 21 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 złoty. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 złote, do 3 godzin – 3 złote, a każda kolejna godzina – 4 złote. Opłata inicjalna podlega zwrotowi w momencie zamknięcia konta w systemie Nextbike. Można ją też wykorzystać na przejazdy powyżej bezpłatnych limitów czasowych w ramach sieci wypożyczalni rowerów Nextbike w Stalowej Woli, a także w innych miastach w Polsce i na świecie.

– Podczas wypożyczania, wystarczy podejść do terminalu i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”, zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji, a następnie podać numer roweru, który chcemy wynająć. Po tych operacjach zostanie on automatycznie zwolniony. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego. I co bardzo istotne, rowery dziecięce, które wypożyczyć można na stacji przy Miejskim Domu Kultury, należy zwracać tylko tam. Chodzi o specjalny rodzaj zapięcia, którego nie ma przy innych wypożyczalniach. Natomiast rowery cargo należy zapinać do ostatniego zamka przy każdej stacji lub na linkę – wyjaśnia Anna Kusz z MZK.

W celu zwrócenia pozostałych jednośladów należy: „wpiąć” rower do elektro-zamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku, żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, czy zwrot został zakończony pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do stacji, nacisnąć „Zwrot” na terminalu i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Systemowi dedykowana jest również specjalna aplikacja, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez zeskanowanie kodu QR lub umieszczonego na każdej stacji dotykowego terminala. Ciekawostką jest, że strona internetowa www.StalowaWolaMiastoRowerow.pl jest dostępna nie tylko po polsku i angielsku, ale również w języku chińskim, co ma ułatwić korzystanie z systemu całkiem sporej społeczności obywateli Chin, zamieszkujących nasze miasto.

Zapraszamy do korzystania ze stacji rowerowej „Błonia”, oglądania nowych terenów rekreacyjnych nad Sanem i sprawdzania możliwości kolejnych ścieżek rowerowych. Tym sposobem Stalową Wolę przemierzać można  jednośladem od Rozwadowa, po ulicę Energetyków, odwiedzając po drodze wszystkie wyjątkowe i znaczące zakątki naszego miasta.

Do góry