• Szerokość
    • Rozmiar treści
rowery miejskie

Więcej stacji, rowery dla dzieci, cargo i tandemy. W Stalowej Woli uruchomiony został ponownie system rowerów miejskich. Projekt obsługiwany przez firmę „Nextbike”, to kontynuacja zeszłorocznego przedsięwzięcia, które w naszym mieście cieszyło się popularnością.

Rowery wpisały się w pejzaż Stalowej Woli, więc w tym roku uwzględniając sugestie mieszkańców wprowadziliśmy więcej udogodnień, tak by z rowerów mogły korzystać całe rodziny. Liczba stacji zwiększyła się o cztery, a to daje nam 100 rowerów do wypożyczenia, w dziesięciu lokalizacjach rozmieszczonych po całym mieście – wyjaśnia Anna Pasztaleniec,prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego.

Montaż instalacji rozpoczął się już przed świętami. Tym razem rowery będziemy mogli wypożyczać w stacjach, zlokalizowanych przy Placu Piłsudskiego, na rozwadowskim rynku, przy ul. Staszica (Sklep Wzorcowy), przy Alejach Jana Pawła II (osiedle Skarpa), przy ulicy Hutniczej (MOSiR), obok hali targowej, a także na osiedlu Hutnik (ul. Wańkowicza),  przy ulicy Czarnieckiego (obok sklepu MIŚ), KEN (naprzeciw Hotelu Stal) oraz Siedlanowskiego (Lasowianka).

Z tegorocznych nowości ucieszą się zapewne dzieci. Wśród 100 rowerów, znaleźć można 5 rowerów dziecięcych, 5 tandemów, 5 rowerów typu cargo – do przewożenia małych dzieci i 5 rowerów z dziecięcym fotelikiem. Umowę, z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu, podpisano na dwa lata. Tegoroczny sezon będzie trwał od kwietnia do końca października, w 2018 roku zacznie się jednak nieco wcześniej, bo już 21 marca.

Zasady korzystania z systemu „Stalowa Wola – miasto rowerów” nie zmieniły się. Konta zarejestrowanych w ubiegłym roku użytkowników pozostają aktywne. Nowi użytkownicy powinni wejść na stronę internetową www.StalowaWolaMiastoRowerow.pl, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 złotych. Po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie, można już wypożyczać rowery. System działa w formacie „pre-paid”. Oznacza to, że aby wypożyczyć rower, użytkownik musi mieć na swoim koncie co najmniej 10 złotych. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia roweru jest zawsze bezpłatne. Czas od 21 do 60 minuty wypożyczenia kosztuje 1 złoty. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 złote, do 3 godzin – 3 złote, a każda kolejna godzina – 4 złote. Opłata inicjalna podlega zwrotowi w momencie zamknięcia konta w systemie Nextbike. Można ją też wykorzystać na przejazdy powyżej bezpłatnych limitów czasowych w ramach sieci wypożyczalni rowerów Nextbike w Stalowej Woli, a także w innych miastach w Polsce i na świecie.

Podczas wypożyczania, wystarczy podejść do terminalu i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”, zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji, a następnie podać numer roweru, który chcemy wynająć. Po tych operacjach zostanie on automatycznie zwolniony. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego. I co bardzo istotne, rowery dziecięce, które wypożyczyć można na stacji przy Miejskim Domu Kultury, należy zwracać tylko tam. Chodzi o specjalny rodzaj zapięcia, którego nie ma przy innych wypożyczalniach. Natomiast rowery cargo należy zapinać do ostatniego zamka przy każdej stacji lub na linkę – wyjaśnia Anna Kusz z MZK.

W celu zwrócenia pozostałych jednośladów należy, „wpiąć” rower do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku, żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, czy zwrot został zakończony pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do stacji, nacisnąć „Zwrot” na terminalu i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Systemowi dedykowana jest również specjalna aplikacja, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez zeskanowanie kodu QR lub umieszczonego na każdej stacji dotykowego terminala. Ciekawostką jest, że strona internetowa www.StalowaWolaMiastoRowerow.pl  jest dostępna nie tylko po polsku i angielsku, ale również w języku chińskim, co ma ułatwić korzystanie z systemu całkiem sporej społeczności obywateli Chin, zamieszkujących nasze miasto.

Dla tych, którzy jeszcze  nie korzystali z wypożyczalni rowerów, w sobotę 22 kwietnia (od godziny 10-16.00) i w niedzielę 23 kwietnia (od 12.00 do 18.00) przedstawiciele operatora systemu, będą prowadzić instruktaż  przy wybranych stacjach. Będą  oni wyjaśniali i pomagali skorzystać z rowerowego systemu.

   

Fot.MZK

Do góry