• Szerokość
  • Rozmiar treści
zdjęcie rowerów miejskich

Zimowa przerwa dobiega końca. 21 marca na ulice powróciły rowery miejskie. Stalowa Wola to miasto z największym wyborem typów rowerów miejskich w Polsce. Podobnie, jak w ubiegłym roku, do dyspozycji użytkowników jest 100 jednośladów, w tym rowery familijne, tandemy, rowery z fotelikiem do przewożenia dzieci i rowerki dziecięce.

To już drugi sezon systemu Stalowa Wola Miasto Rowerów. W poprzednim rowery wypożyczono ponad 23 tysiące razy.
Zasady korzystania z rowerów nie zmieniają się. Bezpłatne pozostaje pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia. Za wypożyczenie nieprzekraczające godziny zapłacimy złotówkę, za drugą i trzecią godzinę również po złotówce, za czwartą i każdą kolejną po 4 złote. Te same ceny dotyczą wszystkich typów rowerów.

Z rowerów może skorzystać każdy posiadacz aktywnego konta w systemie Nextbike, na którym jest co najmniej 10 złotych. Konta założone w ubiegłym roku zachowują ważność.

– Podczas wypożyczania, wystarczy podejść do terminalu i na klawiaturze komputera nacisnąć przycisk „Wypożycz”, zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji, a następnie podać numer roweru, który chcemy wynająć. Po tych operacjach zostanie on automatycznie zwolniony. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego. I co bardzo istotne, rowery dziecięce, które wypożyczyć można na stacji przy Miejskim Domu Kultury, należy zwracać tylko tam. Chodzi o specjalny rodzaj zapięcia, którego nie ma przy innych wypożyczalniach. Natomiast rowery cargo należy zapinać do ostatniego zamka przy każdej stacji lub na linkę – wyjaśnia Anna Kusz z MZK.

W celu zwrócenia pozostałych jednośladów należy, „wpiąć” rower do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdzi, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku, żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, czy zwrot został zakończony pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do stacji, nacisnąć „Zwrot” na terminalu i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Systemowi dedykowana jest również specjalna aplikacja, która umożliwia wypożyczenie m.in. poprzez zeskanowanie kodu QR lub umieszczonego na każdej stacji dotykowego terminala. Ciekawostką jest, że strona internetowa www.StalowaWolaMiastoRowerow.pl jest dostępna nie tylko po polsku i angielsku, ale również w języku chińskim, co ma ułatwić korzystanie z systemu całkiem sporej społeczności obywateli Chin, zamieszkujących nasze miasto.

Rowery miejskie w ramach projektu „Stalowa Wola – miasto rowerów” wypożyczać można w Stalowej Woli przy stacjach, zlokalizowanych przy:

 • Placu Piłsudskiego,
 • na rozwadowskim rynku,
 • przy ul. Staszica (Sklep Wzorcowy),
 • przy Alejach Jana Pawła II (osiedle Skarpa),
 • przy ulicy Hutniczej (MOSiR),
 • obok hali targowej (ul.Okulickiego),
 • przy ulicy Czarnieckiego (obok sklepu MIŚ),
 • przy ulicy KEN (naprzeciw Hotelu Stal),
 • przy ulicy Siedlanowskiego (Lasowianka),
 • przy ulicy Energetyków (wjazd do Elektrowni)

Przypominamy również, że nawet jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z rowerów we wszystkich miastach w Polsce i na świecie, w których Nextbike jest obecny, a więc m.in. w Stalowej Woli, Lublinie, Radomiu, Warszawie, Łodzi, ale też Berlinie i Londynie.

Do góry