• Szerokość
    • Rozmiar treści
  • Home
  • /
  • Aktualności
  • /
  • Rośnie liczba startupów w Stalowej Woli. Szukamy kolejnych pomysłodawców do projektu.
Startupy w Stalowej Woli

W Kuźni Przedsiębiorczości trwa V runda inkubacji, czyli wsparcia dla startupów, które złożyły wniosek z pomysłem do projektu realizowanego w SSG-MZK. W tej edycji wpłynęła, rekordowa ilość – 270 wniosków z nowymi pomysłami na produkt lub usługę. Te, które pozytywnie zweryfikują swoje założenia biznesowe oraz potwierdzą zapotrzebowanie na  produkt –  otrzymają szansę na 1 milion złotych bezzwrotnego wsparcia na rozwój rynkowy.

Cały projekt Platform Startowych pilotowany przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu jest wielką szansą dla polskiej gospodarki. Obecnie na świecie krajem wiodącym w promowaniu nowych technologii i budowaniu ekosystemu innowacji jest Izrael, który przeznacza na rozwój startupów 4,6% swojego PKB. Na ulicach izraelskich miast można zobaczyć rozwiązania komunikacyjne stworzone przez młodych pomysłodawców, lwia część z nich to aplikacje mobilne pomagające w sektorach bankowości, bezpieczeństwa, ubezpieczeń.

3 lata temu w Polsce ruszył program, który ma pobudzić polskich przedsiębiorców do inwestowania w swoje przełomowe pomysły na nowy produkt lub usługę, na miarę Ubera (najbardziej znany startup). Stalowowolska Platforma Unicorn Hub, realizowana wraz z ośrodkami z Lublina i Krakowa jest jedną z sześciu, które powstały w Polsce Wschodniej -obecnie wiodącą. Do tej pory zgłosiło się do niej 750 pomysłodawców, z czego ponad 100 spółek odbyło proces inkubacji. Po ocenie ekspertów mają szansę na pozyskanie grantu w kwocie miliona złotych na wdrożenie innowacji do sprzedaży.

W Stalowej Woli, pod okiem menedżera inkubacji, światło dzienne miały szansę ujrzeć pomysły z branży IT/ICTSmart City/Transport oraz Medycyny i Zdrowia Publicznego. Do tej pory wśród zgłaszanych pomysłów znalazły się: aplikacje mobilne do nauki śpiewu, prawidłowego procesu współpracy z dietetykiem, wsparcia systemów księgowych i analitycznych,  rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa danych informatycznych, program do digitalizacji zbiorów muzealnych, wegańskie lody,  rozwiązania z zakresu dbania o zdrowie psychiczne czy zapobiegania powrotom do uzależnień. W hali produkcyjnej Inkubatora powstał prototyp deskorolki elektrycznej. Jej twórcy, młody zespół spółki Micro Mobility e- Sports, podkreśla dobrą współpracę z inżynierami Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej.

Współpraca z Inkubatorem okazała się niezwykle owocna. Pan Cezary, ekspert do spraw MVP podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, co zaowocowało stworzeniem drugiego prototypu deskorolki elektrycznej, która w porównaniu z wersją 1.0 została zoptymalizowana. Jesteśmy gotowi do testów w terenie” – mówi Karina Sokołowska z teamu Perun.

Aktywny udział w projekcie wspierającym startupy stwarza nowe szanse dla miasta i Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej. Spółki powstające w ramach projektu również w Stalowej Woli rejestrują swoją działalność. W tej chwili w SSG zarejestrowanych jest 40 spółek startupowych, a miasto postrzegane jest, jako miejsce, gdzie stwarza się możliwości do rozwoju i testowania innowacji. Również networking w ramach współpracy trzech miast Polski Wschodniej owocuje udziałem w nowych przedsięwzięciach. Jednym z nich jest projekt, w którym zespoły startupowe opracowują rozwiązania dla problemów zgłaszanych przez miasta i mieszkańców. Startupy biorąc udział w konkursie podsuwają nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania. Jeśli ich pomysły się sprawdzą będą wdrażane w życie.

Udział w Unicorn Hub to również okazja do nawiązania współpracy z szerokim ekosystemem Platformy Startowej, który współtworzą osoby zarządzające instytucjami otoczenia biznesu, fundusze kapitałowe, uczelnie wyższe, firmy konsultingowe oraz park technologiczny z Krakowa.

Kontakt w sprawie złożenia wniosku startupowego w Stalowej Woli: 15 814 91 62 lub www.facebook.com/PSUnicornHub

O projekcie również  na stronie www.ststrefa.pl/nasze-projekty/

Fot. Deskorolka, której prototyp powstał w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej. 

Fot. Prezentacja pomysłów startupowych podczas kończącego każdą rundę naboru, 5 -minutowego wystąpienia przed jury.

K.G.

Do góry