• Szerokość
    • Rozmiar treści
Akcja sprzątania liści z ulic Stalowej Woli.

Jesień to pracowity okres dla pracowników służb sprzątających oraz pracowników zieleni miejskiej. Trwa akcja sadzenia jesiennych kwiatów i bylin, których nie zniszczy pierwszy nocny przymrozek.

W tym roku postawiliśmy na bratki, wrzosy, chryzantemy i ozdobne kapusty. Nasadzenia letnie zniszczył pierwszy mroźny, październikowy poranek, stąd bez sentymentów można było przystąpić do wykopania ich z ziemi i przygotowania gruntu pod jesienne kwiaty. Wrzosy i kapusty trafiły do małych donic, które zdobią miejskie ciągi piesze, w klombach parków miejskich zasadzone zostały bratki, a na głównym miejskim rondzie powstał duży wzór z trójkolorowych chryzantem.

Wrzosy i kapusty ozdobne w donicach. Stalowa Wola.
Wrzosy i kapusty ozdobne w donicach. Stalowa Wola.
Naszadzenia jesienne przy Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli.
Naszadzenia jesienne przy Placu Piłsudskiego w Stalowej Woli.

Niemniej pracy mają służby sprzątające Zakładu Oczyszczania Miasta. Jesień w pełni, obfituje w dywany z liści, które choć efektownie wyglądają, mogą zagrażać bezpieczeństwu przechodniów i kierowców. Trwa akcja sprzątania liści, przy użyciu maszyn i dmuchaw. Harmonogram jest napięty, a wietrzna pogoda często szybko niweluje efekty pracy. Zebrane liście są odpadem biodegradowalnym, co oznacza że stanowią cenne źródło surowca do kompostowania, dlatego od razu trafią do Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie finalnie powstanie z nich polepszacz glebowy „Glebowitka” [https://www.mzk.stalowa-wola.pl/zamow-usluge/glebowitka/]

Liście zebrane z miejskich ulic i chodników.
Liście z miejskich ulic i chodników, gotowe do transportu na ZMBPOK.

Niestety nie zawsze praca służ miejskich jest doceniona. Pracownicy podlewający kwiaty odkryli sporo ubytków w aranżacjach kwiatowych. Łupem złodzieji padają zwłaszcza ozdobne kapusty oraz pojedyncze wrzosy. Niestety nie da się objąć monitoringiem wszystkich miejskich nasadzeń.

Jesienne donice miejskie z ubytkami, po kradzieży roślin, ulica Okulickiego w Stalowej Woli/

Liczymy na czujność naszych mieszkańców. Jeśli widzą Państwo osoby, które kręcą się przy kwiatach lub wyrywają nasadzenia prosimy o powiadomienie Policji.

Do góry