• Szerokość
    • Rozmiar treści
zdjęcie elektrycznego autobusu

Tabor stalowowolskiej miejskiej komunikacji wzbogacił się o 13 nowych autobusów, które zastąpią stare, wysłużone już Jelcze. To efekt projektu, o który nasz zakład i Gmina Stalowa Wola starały się od kilku miesięcy. Dzięki wsparciu środków zewnętrznych po ulicach Stalowej Woli jeździć będą nowoczesne, elektryczne autobusy, stawiając tym samym nasze miasto w czołówce regionów Polski stawiających na elektromobilność.

Autobusy wyposażone są w szereg udogodnień wprowadzonych specjalnie z myślą o pasażerach takich jak biletomat z możliwością zakupu biletu za pomocą gotówki, karty czy nawet telefonu, porty USB, darmowa sieć WiFi, system monitoringu, zwiększający bezpieczeństwo wewnątrz pojazdu oraz system zliczania pasażerów dzięki bramkom w drzwiach wejściowych.

Flota Zakładu Komunikacji Miejskiej wzbogaciła się  6 Autosanów, 3 mniejsze Mercedesy produkcji firmy Automet i 4 Solarisy (spośród 10 zakupionych). Autobusy są wyposażone w szereg udogodnień wprowadzonych specjalnie z myślą o pasażerach takich jak biletomat z możliwością zakupu biletu za pomocą gotówki, karty czy nawet telefonu, porty USB, darmowa sieć WiFi, system monitoringu, zwiększający bezpieczeństwo wewnątrz pojazdu oraz system zliczania pasażerów dzięki bramkom w drzwiach wejściowych.

Stalowowolska czerwona flota została zakupiona w ramach projektu Mobilny MOF Stalowej Woli, którego celem strategicznym jest zmniejszenie oddziaływania systemu transportowego na środowisko i klimat oraz poprawa dostępności i jakości transportu publicznego na terenie Gminy Stalowa Wola i jej obszaru funkcjonalnego (Gminy i Miasta Nisko, Gminy Zaleszany oraz Gminy Pysznica). Całkowita wartość projektu wynosi 46 milionów zł, z czego 37 milionów stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.  Koszt zakupu samych autobusów elektrycznych (10 sztuk) i niskoemisyjnych (9 sztuk) wynosi 33,5 miliona zł.

W ramach tego zadania na terenie Stalowej Woli powstały również cztery stacje pantografowe ładowania dla pojazdów elektrycznych – trzy stacje szybkiego ładowania: w Rozwadowie obok stacja PKP, na ul. Wrzosowej na osiedlu Hutnik oraz przy Bramie nr 3 HSW, a także jedna stacja do nocnego ładowania autobusów z pięcioma dwu wejściowymi stanowiskami.

Do góry